понеділок, 30 січня 2023 р.
Столичний музей театрального мистецтва відзначає 100 років
Він був заснований 30 січня 1923 року як театральний музей при Мистецькому об’єднанні «Березіль».
Цей рік для Музею театрального, музичного та кіномистецтва України є знаковим. Століття тому, за ініціативи Леся Курбаса, був закладений початок його колекції.Саме при Мистецькому Об’єднанні «Березіль» постала перша спроба утворити театральний музей. Театр, що пропонував новаторський погляд, усвідомив потребу зберігати пам’ять про мистецтво.
Першопочаткову колекцію зібрала музейна комісія. Фото: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
У січні 1923 року «Березіль» обирає музейну комісію в складі акторів театру: В. Василька-Міляєва, Л. М. Гакебуш, Л. Сердюка, О. Швачка і П. Масохи. За три роки вони зібрали три тисячі експонатів.
Василь Василько (голова комісії і відповідальний керівник майбутнього музею) зробив перший внесок до фонду: подарував 800 своїх фотонегативів і світлин, на яких зафіксовано, зокрема, вистави театру Миколи Садовського, що було на той час доволі рідкісним явищем.
На ідею Леся Курбаса — створити музей, першими відгукнулися славетні актори Марія Заньковецька, Любов Ліницька, Іван Мар’яненко, Амвросій Бучма. Вони першими подарували цінні експонати.
1926 року через переїзд «Березоля» до Харкова, зібрану колекцію передали під егіду Всеукраїнської академії наук, історико-філологічного відділення, де на її основі організували Український театральний музей. Ініціатором і керівником Українського театрального музею став знаний вчений-театрознавець Петро Рулін. Тоді ж музей розмістили на території Києво-Печерської лаври, де організовувалося музейне містечко.
З 1926 року музей працює на території Києво-Печерської лаври. Фото: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
У 1934 році заклад реорганізували у Державний музей театрального мистецтва УРСР. Передвоєнна колекція мала приблизно шістдесят тисяч експонатів, спеціальна бібліотека — близько дев’яти тисяч томів.
У 1965 році — музей отримав назву Державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України. А у 2001 — сучасну назву, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України.
Загальний вигляд виставки «Людина, яка була Театром» у виставковому залі Республіканського громадсько-політичного і культурного центру. Фото: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
Музей одним з перших прагнув повернути з небуття ім’я Леся Курбаса. У фондовій колекції Музею збережена значна частина спадщини репресованого генія українського театру, а також доборок «Березоля».
Після здобуття незалежності, у 1992 році у Республіканському громадсько-політичному і культурному центрі (нині — Український дім) показали пересувну виставку «Людина, яка була Театром», присвячену 105-річчю Леся Курбаса. До неї увішло 350 експонатів.
До 100-річчя: сторінками історії
Колектив музею прагне відзначити таку поважну дату конференцією, виставкою, публікаціями, мистецькими заходами.
На фейсбук-сторінці музею запустили проєкт #Театральний_музей_100, який буде висвітлювати вагомі події зі 100-річної історії Музею: виставки, формування колекції, наукові й мистецькі заходи, побудову експозицій, інституційні та структурні зміни.
«Відповідальна місія стоїть зараз перед усіма музейниками: попри все зберігати та надавати життя музейним предметам в екскурсіях, лекціях, нових виставках, міжнародних проєктах, — зазначила директорка Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Ірина Дробот. — Для мене за честь очолювати колектив музею — професіоналів своєї справи, невтомних ентузіастів, що впевнено прокладають дорогу музею до статусу національного та продовжують справу, розпочату авангардистами 100 років тому. Зараз усі разом ми працюємо на культурному фронті задля нашої перемоги, задля збереження української культурної спадщини, задля нашого майбутнього».
Шанувальників театрального мистецтва запрошують глибше познайомитися з постаттю Леся Курбаса та його сучасниками на платформі openkurbas.org.
А також завітати до Музею на постійні експозиції «Лесь Курбас. Людина, яка була Театром», «Живії струни України» (колекція українських народних музичних інструментів) та тимчасову виставку «Трієнале сценографії імені Данила Лідера: to continue».
Адреса музею: вулиця Лаврська, 9, корпус 26
Влітку в Києві пройде ювілейний фестиваль Docudays UA. 20-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини відбудеться з 2 по 8 червня на Подолі.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»