top of page
обкладинка_річник6 copy_edited.jpg

Річник №6

VІ Випуск збірника висвітлює діяльність музею у воєнному 2022 році. Незважаючи на складні обставини, колективу музею вдалося здійснити важливі планові й позапланові заходи. Основні події року — 140-річчя початку діяльності трупи корифеїв під керівництвом М. Кропивницького та 100-річчя Мистецького об'єднання “Березіль”. Традиційно до знаменних дат публікуються свіжі статті науковців музею. У розділі досліджень представлений науковий доробок співробітників музею різних років.

Статті ілюструються документами з фондів та архіву МТМК України.

Річник №5

V Випуск збірника містить звіт про діяльність музею у 2021 році. Cпеціальна тема випуску — один із знакових ювілеїв року: 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Статті цього розділу висвітлюють різні аспекти творчості, сценічних та екранних втілень драматичних творів письменниці. До її ювілею музей також ексклюзивно представляє твір композитора й наукового співробітника музею А. Кармазіна — романс «До мого фортепіано» на слова Лесі Українки.


У розділі досліджень представлені статті співробітників музею різних років заосновними напрямками музейної спеціалізації.


Видання призначене для істориків, мистецтвознавців, викладачів і студентіввідповідних напрямків освіти.

обкладинка_річник5-1.jpg

Детальніше»

обкладинка_річник_4.jpg

Детальніше»

Річник №4

ІV Випуск збірника вміщує звіт про діяльність музею у 2020 році, основні події року — 180-річчя  М. Кропивницького та 100-річчя  Національного академічного  драматичного театру імені Івана Франка. Цим ювілеям присвячені статті у спеціальних темах випуску. У розділі наукових публікацій представлений доробок  співробітників  музею різних років.

Традиційно статті ілюстровані документами з фондів та архіву МТМК України.

Річник №3

ІІІ Випуск збірника висвітлює діяльність музею у 2019 році, основні події року — ювілеї підрозділів музею: 50-річчя відділу та колекції українських народних інструментів; 70-річчя започаткування і 30-річчя відкриття оновленого Музею М.К. Заньковецької.

Історії та діяльності цих відділів присвячені публікації у спеціальних темах випуску. У розділі досліджень представлений науковий доробок співробітників музею різних років.

Статті ілюструються документами з фондів та архіву МТМК України.

обкладинка_Річник 3.jpg

Детальніше»

обложка.jpg

Детальніше»

Річник №2

Другий номер Річника Музею театрального, музичного та уіномистецтва України присвячений 2018 року, головною подією якого було відзначення 95-річчя від заснування. З цієї нагоди у випуску публікуються статті з історії музею та матеріали з наукового архіву, що представляють дослідницький доробок музейних працівників різних років.

Видання Річника ілюструються матеріалами з фондів та архіву МТМК України.

Для істориків, мистецтвознавців, викладачів і студентів відповідних напрямків освіти.

Річник №1

Перший випуск Річника Музею театрального, музичного та кіномистецтва України присвячений 95-річчю від заснування музею. Саме з нагоди цієї річниці виникла ідеявідродження видання, ініційованого в кінці 1920-х років першим директором тоді ще Українського театрального музею Петром Руліним як засіб комунікації з суспільством — оприлюднення результатів діяльності, публікації наукового доробку музейних співробітників. Сучасний перший випуск, упорядкований 2018 року, висвітлює діяльність музею у 2017році, основну подію року — 130-річчя Леся Курбаса, містить публікації співробітників музею — дослідження з усіх напрямків музейної спеціалізації, що базуються на пам`ятках з фондівмузею. Видання призначене для істориків, мистецтвознавців, викладачів і студентів відповідних напрямків освіти.

Річник перший.jpg

Детальніше»

Збірники конференцій

100 РОКІВ  В АВАНГАРДІ

Збірника вміщує статті учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції «100 років в авангарді», присвяченої двом столітнім ювілеям: Мистецького об’єднання «Березіль» (1922) і його утвору — театрального музею (1923). Крім наукових співробітників МТМКУ участь

у конференції взяли співробітники інших музейних, наукових та освітніх закладів Києва та інших міст України. У їхніх доповідях було висвітлено різноманітні аспекти історії та сучасної діяльності музею, досить широкий спектр тем стосовно Мистецького об’єднання «Березіль».

Видання призначене для науковців, викладачів і студентів мистецьких навчальних закладів і всіх, хто цікавиться історією мистецтва та культури.

обкладинка100_картинка.jpg

МАРІЯ ЗАНЬКОВЕЦЬКА ТА ЇЇ ДОБА

НАУКОВИЙ ЗБІРНИК за матеріалами ХХIХ Наукових читань на тему "Вплив жінок-мисткинь на становлення та розвиток мистецтва"

Збірник вміщує статті учасників ХХIX Наукових читань «Марія Заньковецька та її доба», які щороку проводяться в Будинку-музеї М. Заньковецької, відділі МТМК України. 2023 року читання було присвячено видатним діячкам українського мистецтва, сучасницям М. Заньковецької та нинішнім, які талановито й плідно працювали на його розвиток у минулому і продовжують цю справу у сьогоденні.
Видання призначене для істориків, мистецтвознавців, викладачів і студентів відповідних напрямків освіти.

 

На облакдинці колаж з фото: Любов Ліницька, Олена Пчілка, Марія Заньковецька, Людмила Старицька-Черняхівська, Ірина Стешенко, Євдокія Болдирева.

Театр Корифеїв як рушійна сила становлення національного театру та його впливи на сучасний український театральний процес

Збірник вміщує статті учасників ХХVIІ щорічних Наукових читань “Марія Заньковецька та її доба”, які проводяться в Музеї М. Заньковецької, відділі МТМК України. 2020 року читання було присвячено ювілейним датам корифеїв українського театру М. Кропивницького (180), І. Карпенка-Карого (175), Г. Затиркевич-Карпинської (165), С. Тобілевич (160). Через карантинні обмеження захід відбувся онлайн на платформі ZOOM.

Участь взяли науковці музеїв, провідні театрознавці з Києва та інших міст.

Статті співробітників МТМК України ілюструються документами з фондів музею.

Видання призначене для істориків, мистецтвознавців, викладачів і студентів відповідних напрямків освіти.

обкладинка Корифеї.jpg

Детальніше»

2021-06-11 18_51_38-Window.png

Детальніше»

«Музична культура в музейному просторі» 

збірник матеріалів Всеукраїнських наукових читань
 

Збірник містить статті, включені до IV наукових читань «Музична культура в музейному просторі» (2020 р.) Визначальним напрямком збірника є музейна педагогіка

Меморіальний музей в культурному просторі міста

НАУКОВИЙ ЗБІРНИК Матеріалів ХХVI наукових читань, присвячених 70-річчю започаткування, 30-річчю відкриття відновленого Музею М. Заньковецької

Заньковецька_обкладнинка.jpg

Детальніше»

%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%B0%20%D0%B7%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0

Детальніше»

Віктор Косенко, його доба і культура ХХІ століття

НАУКОВИЙ ЗБІРНИК Матеріалів I Науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю створення Музею-квартири В.С. Косенка

Детальніше»

Материк українського авангарду на мапі світу:

збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції,

присвяченої 95-річчю від заснування МТМК України. — К. —

224 с., іл.

Збірник вміщує статті провідних вітчизняних і зарубіжних мистецтвознавців, молодих дослідників, музейних науковців, які взяли участь у Міжнароднй науково-практичній конференції, що відбулася 3 - 4 грудня 2018 р. в МТМК України в межах виставки “Ексцентрика та експресія. Українська авангардна сценографія”, присвяченої 95-річчю музею. Розглянуто питання формування, взаємозв'язків та виокремлення в європейському контексті, художніх особливостей та проекцій у суміжних галузях мистецького напрямку “український авангард”.

Для науковців, викладачів і студентів мистецьких навчальних закладів і всіх, хто цікавиться історією мистецтва та культури.

MDS14272.jpg
90 років - 1.jpg

“Український театральний музей: 90 років для науки і культури” 

Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції “Український театральний музей: 90 років для науки і культури” до 90-річчя від заснування МТМК України. - Київ, 2014.- 175 с., іл.

    У конференції взяли участь працівники споріднених за профілем мистецьких музеїв України та Російської федерації, провідні мистецтвознавці, молоді науковці.

 Матеріали конференції узагальнюють історичний досвід, досягнення, висвітлюють сучасну діяльність і проблеми музеїв видовищних мистецтв, меморіальних музеїв видатних артистів, притеатральних музеїв, інформують про результати музеологічних і мистецтвознавчих досліджень.

Монографії, альбоми, каталоги

ЛЯЛЬКА  НА  КОНУ

Київ, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, 2019-2020. — К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2021. —  256 с., іл.

Видання містить матеріали, зібрані під час роботи над виставкою “Лялька на кону”, яка відбулася в МТМК України 19 грудня 2019-30 вересня 2020 рр., та відображає кураторський погляд на історію розвитку лялькового театру в Україні. Основна ідея проєкту полягає у тому, щоб розглянути театральну ляльку як визначальний феномен художньої культури. На основі презентації найбільшої в Україні колекції української театральної ляльки спростувати стереотип про другорядну роль лялькового театру в мистецьких культурних процесах XVIII-XXI ст. Виставка наочно продемонструвала, що ляльковий театр постійно перебував в авангарді мистецьких експериментів. Його творча енергія яскраво проявилася у кінематографі, зокрема в анімації. Ідею зовнішнього управління персонажем реалізовано в комп'ютерних іграх, соціальних мережах. Отже, ляльковий театр може запропонувати цікаві ключі для розуміння оточуючої реальності.

title_lalka.png
обкладинка_1 (1).jpg

Ірина Мелешкіна
АНАТОЛЬ ПЕТРИЦЬКИЙ І ОСКАР ШЛЕММЕР:
СЦЕНОГРАФІЧНИЙ КОНСТРУКТИВІЗМ

мелешкіна.jpg

Видання присвячене 125-річному ювілею українського живописця й сценографа світової міри Анатоля Петрицького. Театральний доробок Петрицького подано у співставленні зі спадщиною його сучасника, видатного художника німецького театру ХХ сторіччя Оскара Шлеммера. 

        У книжці вміщено хронологію життя і творчості Петрицького і Шлеммера; нарис про сценографічний доробок обох митців, який у першій третині ХХ ст. був реалізований на конструктивістських засадах Шлеммером у Баугаузі, Петрицьким — на кону українських музичних та драматичних театрів. 

        Також видання містить добірку статей провідних вітчизняних та зарубіжних мистецтвознавців про творчість Анатоля Петрицького як одного з найбільших сценографів ХХ ст., вписуючи її у світовий контекст. 

Адресоване мистецтвознавцям, дослідникам, всім, хто вивчає і цікавиться історією мистецтва.

Ірина Мелешкіна

"Мандрівні зорі в Україні"

Сторінки історії єврейського театру

В книжці представлена історія діяльності єврейських театрів на території України в ХІХ–ХХ ст. Унікальне ілюстроване видання вперше докладно розповідає про п’єси, режисерів, художників та акторів кожного з театрів. Подані зображення практично невідомих раніше оригінальних ескізів, афіш та фотографій.

Видання розраховане на дослідників єврейської культури, студентів та усіх, хто цікавиться юдаїкою в Україні.

й.jpg
Батюшков.jpg

Василь Батюшков

"Автобіографія. Акварелі"

  В музеї театрального, музичного та кіномистецтва України та його філії — Меморіальному музеї-квартирі В.С. Косенка зберігаються акварелі та численні документи художника В. Батюшкова.
Дане видання містить автобіографію митця, 5 аркушів машинопису, та маловідомі світлини. До альбому акварелей увійшли 22 репродукції з тематичних пейзажних циклів “Пам`ятні місця поета К.М. Батюшкова” (1965-1972), “На ВДНГ” (1969-1972), “Седнів” (1970), “Гурзуф” (1971-1972), роботи, присвячені В.С. Косенку, портрети та натюрморти, —
своєрідний підсумок творчого життя художника.

bottom of page